تشک ارگونومی

امروزه به هر فروشگاه کالای خوابی که سر بزنید فروشندگان محصولات زیادی را با نام تشک طبی به شما معرفی می‌نمایند. به گفته برخی از پزشکان و پژوهشگران تشک‌های طبی مناسب ترین نوع تشک برای خواب هستند. استفاده از تشک‌های طبی به دلیل انعطاف پذیری کمی که دارند برای بدن و ستون فقرات بسیار مناسب است.اما باید دید که تشک طبی به چه تشکی اطلاق می‌گردد؟
مهمترین نکته در انتخاب یک تشک خوشخواب، تاثیر آن بر سلامت جسمانی افراد می‌باشد. امروزه تشک طبی تنها به تشک‌های اسفنجی اطلاق نمی‌گردد. تشک‌های طبی اسفنجی دارای سختی بسیاری هستند که مانع از انعطاف پذیری آنها در نقاط مورد نیاز بدن انسان در هنگام خواب می‌شود و به همین علت باعث ایجاد خشکی در بدن می‌گردد اینگونه تشک‌های سخت توسط پزشکان تنها برای افراد دارای مشکلات جسمانی و دردهای عضلانی یا افراد مسن تجویز می‌گردد.
تشک‌های طبی با افزایش تعداد متقاضیان برای خرید آنها در انواع مختلف طراحی و تولید می‌شوند. تشک‌های طبی فنری و تشک‌های فول طبی از این نوع می‌باشند. یکی از مهمترین انواع تشک طبی که به عنوان تشک تمام طبی شناخته می‌شود نوع ارگونومیک است. تشک تمام طبی ارگونومیک همانگونه که از نام آن پیداست کاملا مناسب ارگونومی (حالت استاندارد) بدن انسان می‌باشد اما ارگونومی چیست؟

ارگونوميک چيست ؟

ارگونومی یا ارگونومیک شاخه ای از علم مهندسی است که به طراحی ابزار و لوازم مطابق با استانداردهای ساختار بدن انسان برای حفظ سلامت فیزیکی و جسمانی انسان می‌پردازد. ابزارهای ارگونومیک مانع از ایجاد دردهای ناشی از قرار گیری بدن در حالات غیر استاندارد می‌شود.

تشک ارگونومیک

استفاده از ارگونومیک در تولید و ساخت تشک جهت ایجاد بهترین بستر برای استراحت بدن دغدغه بسیاری از پژوهشگران بوده است و امروزه پیشرفت تکنولوژی منجر به تولید تشک ارگونومیک مطابق با نیازهای جسمانی انسان گردیده است. تشک ارگونومیک با حفظ حالت ستون فقرات در حالت ایستاده به هنگام دراز کشیدن از فشارهای وارده به قسمت‌های مختلف بدن جلوگیری به عمل می‌آورد و با پخش کردن این فشار در طول تشک باعث ایجاد یک خواب با کیفیت و مفید فاقد تنش‌های جسمانی مضر برای انسان می‌شود.
تشک‌های ارگونومیک برای رهایی افراد از دردهای کمر و دردهای ناشی از دیسک کمر بسیار مفید هستند، حفظ فرم ستون فقرات در حالت ایستاده در هنگام خواب یکی از مهمترین فاکتورهای تشک‌های ارگونومیک است که در کاهش مشکلات ناشی از دیسک کمر و داشتن یک خواب مفید نقش مهمی را ایفا می‌کند.

تشک های ارگونومی به چه تشک هایی میگویند؟

امروزه به دلیل حساسیت بالای خریداران به سلامت خواب خود که ارتباط تنگاتنگی با کیفیت تشک دارد، شرکت‌های تولیدکننده به سمت تولید تشک‌هایی رفته‌اند که دارای حداکثر سازگاری با اندام افراد باشد که به این ویژگی‌ها به اصطلاح ارگونومی گفته می‌شود. به همین منظور، تشک‌هایی تحت عنوان تشک‌های طبی روانه بازار شدند که تا حد قابل قبولی ویژگی‌های سازگار با اندام انسان در آنها تعبیه شده بود. رفته رفته با تمرکز بیشتر بر طراحی بهتر این مدل، متخصصان مدل دیگری به نام طبی فنری را طراحی کردند که حداکثر راحتی و استاندارد را برای خریدان به ارمغان می‌آورد. با افزایش محبوبیت این مدل، متاسفانه برخی تولیدکنندگان که از دانش کافی برای طراحی این مدل‌ها برخوردار نبودند، به سمت طراحی این مدل‌ها رفتند تا در بازار این مدل‌های جدید، سهمی به دست آورند. لازم به آگاهی است که کیفیت این مدل‌ها بسیار به جنس مواد به کار رفته و نوع طراحی حساس هستند و اگر همه چیز به صورت کامل و اصولی در آن‌ها در نظر گرفته نشود، عملکرد مورد انتظار را به خریداران ارائه نمی‌دهد. در این مقاله به ویژگی هایی که یک تشک طبی استاندارد باید داشته باشد، می‌پردازیم.

تشک های طبی

مهمترین تفاوت این نوع تشک‌ها با مدل‌های فنری، عدم استفاده از فنر در این تشک‌ها می‌باشد. همچنین این تشک‌ها عمر بالاتری نسبت به مدل‌های فنری دیگر دارند و معمولا سفت‌تر هستند و از موادی با جنس‌های مرغوب‌تر نسبت به تشک‌های فنری تهیه می‌شوند. اما این تشک‌ها همچنان ایراد ماندن اثرات قوس و برآمدگی بدن را روی خود دارند. در انتخاب این تشک‌ها، یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در نظر گرفته شود جنس مواد سازنده تشک است که برای شما حساسیت‌زا نباشند.

تشک فنری

این نوع از تشک‌ها ساده‌ترین مدل‌های تشک می‌باشند که معمولا در مکان‌هایی که اولویت اول کاهش هزینه تشک است، مورد استفاده قرار می گیرند. این تشک‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند از جمله: تشک های با فنر متصل و فنر منفصل. تشک‌های با فنر متصل از تعداد زیادی فنر که جابجایی هر کدام مستقل از یکدیگر است، تشکیل شده است. در مقابل تشک‌های با فنر منفصل از تعدادی فنر که به یکدیگر وصل بوده و جابجایی هر کدام به دیگری وابسته است تشکیل شده است. از معایب این تشک‌ها می‌توان به عمر کمتر آنها و ماندن قوس در نواحی مرکزی اشاره کرد.

تشک های فنری کماکان بیشترین استفاده را در بین انواع تشک های موجود دارند. اسکلت اصلی این تشک ها فنر می باشد. معمولا ساختار این تشک ها از یکی از دو نوع فنر متصل (Bonnel Spring) یا منفصل (Pocket Spring) تشکیل می شود.

فنر های متصل برای استفاده آنهایی که یک تشک نیمه نرم می خواهند، می تواند مناسب باشد. این سیستم فنری رایج ترین سیستم فنری مورد استفاده در جهان می باشد. فنر های حلقوی با کربن بالا و بعمل آمده در درجه حرارت بالا کیفیت خود را تا سالها حفظ می کند. ساختار چارچوب فنری هر فنر حلقوی را با سیستم های فولادی به فنر دیگر وصل می کند و در نتیجه یک چارچوب فلزی با دوام که ساختار طبیعی و اورتوپدیکی بدن را محافظت می کند، بوجود می آید. فروشندگان معمولا تلاش دارند تا به مشتریان القا کنند که هر چه تعداد کویل های فنر به کار رفته در تشک آن ها بیشتر باشد، بهتر است اما در حقیقت این طور نیست؛ تعداد کویل فنر بیش از ۳۹۰ عدد در اسکلت فنری تشک لازم نیست و تعدا بالاتر از این حد تغییر محسوسی در کیفیت خواب شما نمی گذارد.

فنر های منفصل که یکی ازپیشرفته ترین سیستم های فنریدر جهان می باشد، جهت استفاده کسانی که یک تشک نرم و قابل انعطاف می خواهند، پیشنهاد می شود. قطر فنر ها کوچکتر از معمول و هر کدام از فنر ها در یک محفظه پارچه ای پوشانده می شوند. چون تعداد فنر ها در هر متر مربع بیشتر از معمول است و فنرها مستقل از همدیگر حرکت می کنند، به آسانی با هر انحنای بدن مطابقت پیدا کرده و انعطاف پذیری عالی را فراهم می سازند. مهمترین ویژگی تشک های دارای سیستم فنری منفصل این است که ضمن عدم ایجاد حرکت، لرزش و صدا در سطح تشک هنگام حرکت و غلتیدن مزاحمتی برای نفر دوم در تشکهای ۲ نفره نخواهد داشت.

از مزایای اصلی تشک های فنری می توان به این نکته اشاره کرد که تشک های فنری در انواع مختلف چه از نظر نرمی و سفتی و چه از نظر قیمت در بازار موجود است و مشتریان می توانند بسته به سلیقه و بودجه خود انتخاب های زیادی داشته باشند. این نوع تشک ها را نمی توان به افراد خاصی محدود کرد و به افراد مختلف می توان توصیه نمود.

تشک‌های طبی فنری

اما تشک‌های طبی فنری این مدل که به تازگی وارد بازار شده و به سرعت جای خود را در میان خریداران باز کرده است  به دلیل طراحی خاص خود، حمایت کاملی از ستون فقرات به ارمغان می‌آورد که منجر به سلامت هر چه بیشتر بدن در هنگام خواب می گردد. همچنین این تشک‌ها نسبت به مدل‌های بالایی دارای عمر بالاتری هستند. اما انتخاب صحیح این نوع از تشک‌ها نیاز به داشتن آگاهی از ویژگی هایی است که یک تشک طبی استاندارد دارد.

1-این تشک ها خیلی سفت نیستند

این تشک‌ها باید دوخت محکمی داشته باشند تا در طول زمان دچار شکافتگی نشوند. همچنین سطح این تشک‌ها نه تنها نباید بیش از حد سفت باشند، بلکه داشتن مقداری نرمی و انعطاف برای آنها ضرویست. تشک‌های بیش از حد سفت باعث آسیب به ستون فقرات و انحراف در آن می‌شوند. البته به این مورد هم دقت کنید که تشک‌های بیش از حد نرم هم باعث کمر درد شما می‌شوند. این موارد را می‌توانید با تست تشک به وسیله دراز کشیدن روی آن در مدت حداقل 15 دقیقه متوجه شوید.

2- جنس الیاف

جنس الیاف باید بگونه‌ای باشد که برای افراد حساسیت ایجاد نکند. در این جاست که تشک‌های تقلبی می‌توانند خطرهای جبران ناپذیری برای افراد ایجاد کنند. مشکلاتی از قبیل حساسیت‌های پوستی و تنفسی. پس اگر پیش زمینه این بیماری‌ها را دارید، توصیه می‌کنیم قبل از خرید این تشک‌ها با پزشک خود مشورت کنید. یکی از بهترین موادی که به عنوان الیاف در این نوع تشک‌ها به کار می‌رود پلی استر فشرده می‌باشد.

3-مموری فوم

از دیگر امکاناتی که برای این نوع از تشک‌ها ضروریست مموری فوم می‌باشد. مموری فوم ها به حمایت حداکثری تشک از ستون فقرات کمک می‌کنند. مموری فوم‌ها از یک لایه فوم با چگالی متفاوت تشکیل شده‌اند. این فوم وقتی در معرض وزن و دما قرار بگیرد فرم بدن را به خود گرفته و آسایش بیشتری را برای فرد ارائه می‌کند. همچنین باعث کمتر شدن ارتعاش در تشک های دو نفره می‌شود. یکی از مهم‌ترین عوامل برهم خوردن خواب در طول شب همین تکان‌های ناشی از حرکت افراد در تخت دو نفره می‌باشد که به کمک مموری فوم برطرف می‌شود.

مموری فوم
مموری فوم
4-نوع فنر

به فنرها دقت کنید. نباید ملاک خود را تعداد فنرها قرار دهید. در تشک‌هایی که فنرهای منفصل دارند، هر فنر به صورت مجزا از ستون فقرات شما حمایت کرده که مناسب‌تر است. دیگر مزیت تشک‌های طبی فنری با فنر مستقل آرامش بیشتر در خواب است. زیرا با جابجا شدن دیگری روی تشک، شما کمتر متوجه آن می‌شوید، مخصوصا وقتی خوابتان سبک باشد. همچنین باید به فنرهای تشک به صورت ویژه دقت کنید. فنرها باید از جنس آلیاژ آلومینیوم یا آهن باشند که هم عمر بالایی داشته باشند و هم در مواجه با وزن‌های بالا دچار گودی و تغییر شکل دایمی نشوند.

5-گارانتی

به جرات می توان گفت که داشتن گارانتی معتبر، تضمین کننده کیفیت مواردی است که در بالا مورد اشاره قرار گرفت. معمولا اکثر تشک‌های اصلی و معتبر دارای گارانتی تعویض و تعمیر هستند به گارانتی بعضی از آن ها به چندین سال هم می‌رسد. اگر از شرکت‌های معتبر تولیدکننده تشک، خرید کنید تشک شما دارای گارانتی تعمیرات و تعویض خواهد بود. تشک ایده‌آل دارای اطلاعات فنی درست و دقیق و گارانتی و خدمات پس از فروش واقعی و معتبر است. لذا قبل از خرید تشک، با مراجعه به سایت فروشگاه اینترنتی خوابستان، از اطلاعات ارایه شده درباره هر مدل آگاه شده و به تعاریف بی‌استدلال دلالان و فروشندگان نا آگاه اعتنا نکنید. زیرا هدف هر فروشنده‌ای نخست ارائه کالایی است که تحت اختیار فروش وی است و متاسفانه صلاح مصرف‌کننده در اولویت آخر قرار می‌گیرد.

پس از آگاهی از مواردی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، جهت آگاهی از آخرین قیمت تشک خوشخواب ، قیمت تشک رویا و سایر برندهای معتبر و خرید اینترنتی از فروشگاهی با بالاترین تنوع مدل و با تضمین بهترین قیمت تشک ، می‌توانید به فروشگاه اینترنتی خوابستان مراجعه کنید.

 

 

4 دیدگاه ها

 1. سلام دوستان من میخوامر اقدام به خرید روتختی عروس بکنم تخت و تشک رویان خواب هستش وطبی هم هست می‌خواستم ببینم ضخیم یا نازک بودن رو تختی می‌تونه فواید تشک طبی را از بین ببره؟؟ آخه شنید میگن برای روتختی تشک طبی باید نازک بخری؟!

  1. با سلام لطفا تماس بگیرید تا راهنمایی تون کنیم

 2. سلام
  من اخر متوجه نشدم که تشک مموری فوم برای کمر درد مناسب تره یا تشک سفت
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. سلام و عرض ادب
   برای کمر درد تشک سفت مناسب تر هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *