کمر درد

منظور از دیسک کمر چیست؟

یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد، دیسک کمر است که با گسترش فناوری وکم تحرکی در افراد و نشستن زیاد و ایستادن طولانی مدت باعث ضعف در عضلات به ویژه در اطراف کمر شده و بر سلامت فرد تاثیر زیادی می گذارد. اکثر افراد در طول عمر خود دچار کمر درد می شوند اما می توان برای پیشگیری از کمر درد و فرسایش دیسک ها اقداماتی انجام داد.

علائم دیسک کمر چیست؟

1) درد کمر

2) گرفتگی عضلات

3) عصب پا از کار می افتد و سبب بی حسی پا می شود و پا حالت افتادگی ایجاد می کند.

چه عواملی باعث دیسک کمر میشود؟

1) بلند کردن اجسام سنگین

گاهی افراد اقدام به جابه جایی و بلند کردن اجسام سنگین می کنند که درد کمر و دیسک را برای خود به همراه دارد.

3) نشستن طولانی مدت

به ستون فقرات آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می‌ کند، یکی از دردهایی که امروزه بسیاری با آن درگیر هستند، کمر درد و دردهای ناشی از ساییدگی غضروف مهره‌های کمر است که سبب ایجاد دیسک کمر می شود.

3) عدم توجه کافی به تشک خواب

اکثر مردم فکر می کنند خوابیدن بر روی زمین و تشک های سفت برای سلامت بدن شان هیچ مشکلی را به همراه ندارد و برای کمردرد مفید است، اما اینطور نیست علاج کار استفاده از بهترین مارک تشک طبی برای دیسک کمر مناسب و هماهنگ بدن است.

کمردرد مزمن چه ارتباطی با تشک دارد؟

طبق مطالعات صورت گرفته اکثر درد پشت یا کمر ناشی از آسیب، فشار شغلی، فشار روزانه یا خواب بر روی سطح سخت یا ترکیبی از موارد بالا است. این یک مشکل بزرگ است و عامل اصلی ناتوانی در افراد زیر 45 سال است. البته افراد جوان نیز در معرض خطر هستند و مراقبت از کمر در دهه 20 و 30 زندگی فرد می‌تواند از پیش آمدن کمردرد در سالیان بعد جلوگیری کند.

در حالی که تلاش‌های پیشگیرانه عمدتا بر روی عادت‌های روزانه تمرکز می‌کنند، توجه به کاهش درد کمر در رختخواب نیز اهمیت زیادی دارد. هنگامی که یک فرد بر روی تشک خوابیده است، بسیاری از فرایندها و تغییرات در بدن او ادامه دارد که بر کمر نیز تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، در حالی که فرد خوابیده است، فشار به تدریج از روی مهره‌ها برداشته می‌شود، این به این دلیل است که شخص در حالت خوابیده است و ایستاده نیست، بنابراین قسمت فوقانی بدن به ستون فقرات فشار نمی آورد.

خرید تشک برای کمر درد

تشک خوب چه تشکی است؟

تشک خوب در سلامتی بدن به خصوص ستون فقرات و گردن نقش مهمی دارد چون ما بیش از یک سوم عمر خود را در خواب به سر می‌بریم. اگر تشک شما غیراستاندارد، قدیمی و غیرقابل استفاده باشد شما را دچار بیماری‌های عضلانی و استقامتی می‌کند که رایج‌ترین آنها بیماری دیسک کمر است.

دوره‌ای که می‌گفتند بهترین تشک طبی برای دیسک کمر درد حتماً باید سفت باشد به سر آمده است. تحقیقات گویای این مطلب هستند که تشک‌های معمولی نسبت به تشک‌های سفت توانایی بیشتری در مهار کردن کمردرد دارند. یک تشک خوب، تکیه‌گاه مناسبی برای بدن، از سر تا پا است و حالت ستون فقرات را در همان وضعیت ایستاده نگه می‌دارد. در حین انتخاب بیشتر به وضعیت قرار گرفتن شانه، باسن و کمر روی تشک دقت کنید. چون در هنگام خواب بیشترین وزن بدن روی این نقاط می‌افتد.
اگر نتوانید به راحتی وزن‌تان را به آن تکیه دهید، پس از مدتی دچار کمر درد می‌شوید. یک تشک استاندارد باید پارچه‌ای با دوخت محکم و جنس خوب داشته باشد. دوخت‌ها و طرح‌های آن نباید آنقدر برجسته باشد که به کمر و بدن آسیب برسانند، بلکه انعطاف‌پذیری بالایی باید داشته باشند تا هر وزنی را تحمل کنند و زود گود یا پاره نشوند. یک تشک استاندارد مانند تشک رویا باید دارای فنرهای قوی باشد. نوع پارچه تشک، استحکام و مقاومت آن، نوع دوخت و شرایط آماده‌سازی و بسته‌بندی تشک نشانه مرغوبیت کالاست.

در مورد تمام ویژگی های خرید یک تشک ایده آل صحبت کردیم. حال به پر چالش ترین قسمت ماجرا یعنی سفت بودن یا نرم بودن تشک خواهیم پرداخت.

آیا استفاده از تشک سفت همیشه برای دیسک کمر و کمردرد مناسب است؟

اگر دیسک کمر دارید انتخاب تشک مخصوص دیسک کمر برای شما اهمیت بیشتری پیدا میکند. بسیاری از بیماران باور دارند که تشک سفت برای کمردرد بهتر است اما این باور همیشه درست نیست در واقع تشک سفت انحنای طبیعی ستون فقرات را پر نخواهد کرد و می‌تواند موجب بروز مشکلات بیشتری شود. در ادامه به مشکلات تشک سفت پرداخته ایم تا بدانید که بهترین تشک برای افراد دیسک کمر درد لزوما سفت بودن آن نیست بلکه تشک خواب مناسب دیسک کمر و یا حتی تشک مناسب برای گودی کمر دارای فاکتورها و ویژگی های دیگری نیز میباشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت…

مشکلات تشک سفت عبارتند از:

1) عدم راحتی

تشک سفت به طور درست با بدنتان تناسب ندارد و فاصله‌ای را بین بدن و رختخواب به وجود می‌آورد. این بدین معناست که بخشی از بدن کاملاً توسط تشک خیلی سفت حمایت نمی‌شود و اگر دیسک کمر دارید این مسئله موجب بروز درد بیشتری می‌شود.

2) ناهم ترازی ستون فقرات

تشک خیلی سفت نمی‌تواند از ستون فقرات در راستای طبیعی حمایت کند.

3) نقاط فشار

تشک سفت می‌تواند بر روی شانه و در ناحیه لگن نقاط فشار ایجاد نماید. این موضوع می‌تواند برای هر فردی مخصوصاً افرادی که به پهلو می‌خوابند آزار دهنده باشد. علاوه بر این داشتن این نقاط فشار بر روی فرد دارای دیسک کمر دو برابر ایجاد ناراحتی می‌کند.

تشک مخصوص کمر درد چه ویژگی هایی دارد؟

1) ساختار تشک

تشک هایی که در ساختار داخلی خود از فنربندی استفاده می‌کنند تشک‌های معمولاً نرم و یا طبی نرم هستند که فنر آنها به دو مدل تشک فنر متصل و تشک فنر منفصل تقسیم می‌شود. تشک‌های فنر منفصل جدیدترین تکنولوژی فنر در ساختار تشک هستند که هر کدام از این فنرها به صورت جداگانه عمل می‌کند و داخل پاکت در کنار هم چیده شده‌اند.

2) قیمت تشک

قیمت تشک خوشخواب فنر منفصل یا فنر پاکتی از انواع قدیمی‌تر آن ها بیشتر است اما تشک فنر منفصل حالت ارتجاعی خوشخواب را به بغل دستی شما انتقال نمی‌دهد یعنی اینکه اگر شما از طرفی به طرف دیگر غلت زدید، می‌تواند تعادل میان کل خوشخواب را برای شما فراهم کند. تشک منفصل در مقایسه با تشک متصل تعادل بیشتری دارد.

3) حفظ توازن ستون فقرات

تشک خوشخواب باید به اندازه‌ای سفت باشد که ستون مهره‌ها روی آن در وضعیت عملکرد یعنی همان مقدار انحنایی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد قرار بگیرد. اگر تشک آن قدر سفت باشد که این انحنا به طور کامل از بین برود یا آنقدر نرم باشد که بیش از اندازه انحنا پیدا کند، فرد دچار کمردرد می‌شود.

4) تشک مموری فوم حافظه دار

بسیاری از بهترین تشک‌های مناسب برای رفع کمردرد مزمن دارای برخی از انواع فوم حافظه‌دار هستند؛ اما همه این مواد به‌طور یکسان ساخته نمی‌شوند. با توجه به نیاز و ترجیحتان، فومی را انتخاب کنید که دارای دانسیته یا چگالی بالا و متصل، نرم‌ تر یا محکم ‌تر باشد.

5) تشک با هسته لاتکس

در برخی از بهترین تشک‌های شناخته‌شده مناسب برای کمردرد از لاتکس استفاده می‌شود که جذب حرکت فوق‌العاده‌ای دارند اما اغلب قیمت بالاتری نیز دارند.

6) تشک با فنرهای منفصل پاکتی

در حالی که همه تشک‌ها دارای فنر نیستند اما آن انواعی که دارای فنر پاکتی هستند و قابلیت جداسازی دارند بسیار بهتر از تشک‌های دارای فنر کویل بونل و افست می‌باشند. این خاصیت باعث می‌شود که مخصوصاً اگر فرد به طور اشتراکی با همسر از تشک استفاده می‌کند میزان غلت زدن و جابجا شدن در هنگام خواب کاهش یابد.

درمان خانگی برای کمردرد ها

برخی کمردرد ها به تدریج با درمان خانگی و مراقبت از خود، معمولا ظرف دو هفته بهبود می یابند. اگر کمر درد شما شدید باشد یا بعد از سه روز بهبود نیابد، بهتر است یه یک پزشک مراجعه کنید.
اگر دردتان ویژگی های زیر را دارد با پزشک خود تماس بگیرید.
کسانی که در جاهای سفت و یا تشک سفتی می خوابند از درد کمر شکایت کمتری دارند.
در مواردی نادر، کمردرد می تواند یک مشکل جدی پزشکی را نشان دهد. اگر کمر درد شما باعث مشکلات زیر شد فورا به پزشک مراجعه کنید.

کمر درد
کمر درد

مشکلات جدی برای کمردرد

۱- کمردرد به همراه تب
:در این نوع کمردرد علل عفونی باید بررسی شود.
۲- کمردرد با درد شبانه
کمردردی که با درد شبانه همراه باشد در واقع شب هنگام خواب، درد بیمار تشدید شود. در این موارد بدخیمی ها بررسی می شود.
۳- کمردرد با خشکی صبحگاهی
اگر شخص مبتلا صبح ها پس از برخواستن دچار خشکی صبح گاهی می شود واین خشکی طول می کشد از لحاظ بیماری های روماتیسمی یا سر خوردگی و لغزندگی مهره ها بررسی شود.
کنر دردها علل مختلفی دارند و باید بررسی شوند
۴- کمردرد با علایم نورولوژیک
درد و خواب رفتگی پاها، کاهش قدرت پاها و انگشتان
۵- کمردرد به دلیل ضربه
به دنبال سقوط، ضربه به کمر و یا آسیب دیگر باشد.
۶- کاهش وزن غیر قابل توضیح
کمردرد همراه با کاهش وزن ناگهانی می تواند خطرناک باشد.
۷-از دست رفتن کنترل روده یا مثانه
اگر همراه با کمردرد کنترل ادرار و مدفوع خود را نیز از دست داده اید.

 

و در انتها؛ تشک مناسب برای کمر درد را از کجا بخریم؟

ممکن است برخی فروشگاه های آنلاین تشک ادعا کنند که محصولات آن ها می تواند به کاهش کمردرد کمک کنند. با این حال، همیشه این طور نیست.

شما باید یک ارائه دهنده معتبر تشك مناسب براي ديسك كمر را پیدا کنید. موضوع بحث، سلامتی شماست و شما لایق بهترین تشک ممکن هستید و یک سوم از عمر خود را روی تشکی میخوابید که مهم ترین عامل سلامت خواب شماست. مواردی که در هنگام خرید تشک مناسب برای کمر درد باید به آن توجه کنید را به شما گفتیم.

اگر باز هم سوالی در گوشه ذهن شما باقی مانده میتوانید در قسمت دیدگاه ها از کارشناسان خوابستان بپرسید تا در اسرع وقت پاسخگو شما عزیزان باشند.

می توانید از وب سایت خوابستان به آدرس www.khabestan.com/new کمک بگیرید. این شرکت و محصولات آن قبلا مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته اند. بدین ترتیب شما بدون نیاز به هزینه کردن برای آزمایش تشک خود، می توانید اطلاعات مهمی کسب کنید.

کمردرد و بی خوابی شب های گذشته را فراموش کنید. شما سزاوار خواب راحت هستید.

امیدوارم این مقاله به حده کافی در انتخاب تشک مناسب خوشخواب برای دیسک کمر به شما کمک کرده باشد.

سوالات متداول شما

علائم دیسک کمر چیست؟

1) درد کمر 2) گرفتگی عضلات 3) عصب پا از کار می افتد و سبب بی حسی پا می شود و پا حالت افتادگی ایجاد می کند.

چه عواملی باعث دیسک کمر میشود؟

1) بلند کردن اجسام سنگین 2) نشستن طولانی مدت 3) عدم توجه کافی به تشک خواب

تشک خوشخواب مناسب برای کمر درد چه ویژگی هایی دارد؟

1) ساختار تشک مناسب
تشک‌های فنر منفصل جدیدترین تکنولوژی فنر در ساختار تشک هستند که هر کدام از این فنرها به صورت جداگانه عمل می‌کند و داخل پاکت در کنار هم چیده شده‌اند.
2) قیمت تشک
قیمت تشک خوشخواب فنر منفصل یا فنر پاکتی
از انواع قدیمی‌تر آن ها بیشتر است اما تشک فنر منفصل حالت ارتجاعی خوشخواب را به بغل دستی شما انتقال نمی‌دهد
3) حفظ توازن ستون فقرات
تشک خوشخواب مناسب دیسک کمر 
باید به اندازه‌ای سفت باشد که ستون مهره‌ها روی آن در وضعیت عملکرد یعنی همان مقدار انحنایی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد قرار بگیرد.
4) تشک مموری فوم حافظه دار
بسیاری از بهترین تشک‌های مناسب برای رفع کمردرد مزمن دارای برخی از انواع فوم حافظه‌دار هستند؛ اما همه این مواد به‌طور یکسان ساخته نمی‌شوند. با توجه به نیاز و ترجیحتان، فومی را انتخاب کنید که دارای دانسیته یا چگالی بالا و متصل، نرم‌ تر یا محکم ‌تر باشد.
5) تشک با هسته لاتکس
در برخی از بهترین تشک‌های شناخته‌شده مناسب برای کمردرد از لاتکس استفاده می‌شود که جذب حرکت فوق‌العاده‌ای دارند اما اغلب قیمت بالاتری نیز دارند.
6) تشک با فنرهای منفصل پاکتی
در حالی که همه تشک‌ها دارای فنر نیستند اما آن انواعی که دارای فنر پاکتی هستند و قابلیت جداسازی دارند بسیار بهتر از تشک‌های دارای فنر کویل بونل و افست می‌باشند. این خاصیت باعث می‌شود که مخصوصاً اگر فرد به طور اشتراکی با همسر از تشک استفاده می‌کند میزان غلت زدن و جابجا شدن در هنگام خواب کاهش یابد.

آیا استفاده از تشک سفت همیشه برای دیسک کمر و کمردرد مناسب است؟

اگر دیسک کمر دارید انتخاب تشک مناسب اهمیت دارد. بسیاری از بیماران باور دارند که تشک سفت برای کمردرد بهتر است اما این باور همیشه درست نیست در واقع تشک سفت انحنای طبیعی ستون فقرات را پر نخواهد کرد و می‌تواند موجب بروز مشکلات بیشتری شود.

بهترین تشک خوشخواب برای کمر درد را از کجا بخریم؟

شما باید یک ارائه دهنده معتبر تشک خوشخواب مخصوص دیسک کمر را پیدا کنید. موضوع بحث، سلامتی شماست و شما لایق بهترین تشک خوشخواب مناسب دیسک کمر ممکن هستید و یک سوم از عمر خود را روی تشکی میخوابید که مهم ترین عامل سلامت خواب شماست. مواردی که در هنگام خرید تشک مناسب برای کمر درد باید به آن توجه کنید را در مقاله ذکر کرده ایم.
حال می توانید از وب سایت خوابستان به آدرس www.khabestan.com/new کمک بگیرید. این شرکت و محصولات آن قبلا مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته اند. بدین ترتیب شما بدون نیاز به هزینه کردن برای آزمایش تشک خود، می توانید اطلاعات مهمی کسب کنید.

8 دیدگاه ها

 1. برای افراد سنگبن وزن تشک مموری فوم مناسبه؟ چون من کمر دردم دارم

  1. سلام وقت بخیر
   به لینک زیر مراجعه کنید توضیحات کامل داده شده
   تاثیرات وزن رو انتخاب تشک

 2. تشک نرم بهتره برای کمر درد یا سفت؟

  1. سلام وقت بخیر
   به لینک زیر مراجعه کنید همهی توضیحات داده شده
   تشک نرم بهتر است یا سفت؟

 3. ممنون از مقاله خوبتون. من خودم مشکل ستون فقرات دارم و گیج شده بودم که چه تشکی بخرم اما الان دیگه میدونم چیکار باید بکنم.

  1. از لطفتون ممنونیم. خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم.

 4. من پدرم 72 سالشه و مشکل دیسک کمر هم داره ولی نمیدونم چه تشکی براش خریداری کنم که بتونه راحت استراحت کنه
  میشه راهنمایی کنید؟

  1. سلام وقت بخیر
   باید از تشک سفت استفاده کنید
   من بهتون تشک سوپرکلاس سافت رو پیشنهاد میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *