خواب خوب

ویژگی های یک خواب خوب

مساله “خواب و بیداری” یکی از “اصول شش گانه حفظ سلامتی” از دیدگاه مکتب پزشکی ایرانی است.
خواب راحت یکی از ضروریات حیات و نیازهاي اساسی انسان است. انسان‏ها یک سوم از زندگی خود را در خواب می‏گذرانند. خواب یک فرآیند پویا و فعال است و شامل تغییرات فیزیولوژیکی در ارگان‏هاي بدن است. تأثیر طبیعی خواب بر سلامت جسم و روان انسان بسیار مهم است.

خواب نامناسب، علاوه بر ایجاد اختلال در عملکردهای مغزی و شرایط روحی-روانی، می تواند اثرات نامطلوب بر عملکرد دیگر ارگان های بدن به خصوص دستگاه گوارش بگذارد.

تشک یکی از وسایل ضروری زندگی است چون برای خواب، انسان باید آرامش داشته باشد بنابراین تشک خوب و مرغوب بخرید و البته نگهداری و مراقبت از تشک نیز موضوع بسیار مهمی ست که باید به آن توجه شود.

به خواب خوب اهمیت بدهیم.

چگونه بهتر بخوابیم؟

کارهایی است که شما می توانید انجام دهید تا خواب دلپذیری در طول شب داشته باشید. وقتی یاد بگیرید که چگونه بخوابید ، از تاثیرات مثبتی که خواب خوب بر زندگی شما خواهد گذاشت شگفت زده خواهید شد.
– برای خواب خود اولویت قائل شوید وسعی کنید هر شب در ساعت مشخصی به تختخواب رفته و صبح ها هم در ساعت مشخصی برخیزید ، حتی آخر هفته ها و تعطیلات، این کار موجب تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن شما می شود.
– یک برنامه مشخص قبل از خواب را هر شب اجرا کنید ( کاری که معمولا” والدین برای کودکان انجام می دهند ولی برای افراد بالغ نیز موثر است.) یک برنامه منظم هرشبه بدن را به خواب در آن ساعت عادت می دهد.
– سعی کنید از غروب به بعد به مشکلات روزانه فکر نکنید تا نگرانی های روزمره موجب اختلال در خواب شبانه نشوند.
– یک محیط آرام برای خواب ایجاد کنید . در یک اطاق خنک ، ساکت ، تاریک و بر روی تشکی مناسب بخوابید تا به بهترین حالت مورد نیاز استراحت برسید.
– تشک ، تخت و بالش خود را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید مناسب شما هستند.اگر بیش از هفت سال است که از تشک خود استفاده می کنید ، مطمئن باشید که وقت تعویض آن رسیده است . بالش را باید هر ساله با بالش نو جایگزین کنید.
– ابزار کار و وسایلی همچون موبایل ، تلویزیون و کامپیوتر را در اطاق خواب قرار ندهید.
– به طور مرتب ورزش کنید ولی حداقل دو ساعت قبل از خواب از ورزش های سنگین اجتناب کنید.
– پیش از خواب از مصرف الکل ، کافئین ، نیکوتین و همینطور خوردن اجتناب کنید.
اگر بعد از رعایت این امور به نتیجه مطلوب نرسیدید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

2 دیدگاه ها

 1. سلام من مدتیه که خوب نمیتونم بخوابم اصلا و احساس میکنم مریض احوالم
  بی خوابی چه تاثیراتی روی بدن میذاره؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   به لینک زیر مراجعه کنید همه ی توضیحات داده شده
   تاثیرات بی خوابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *